استعلام مدرک تحصیلی

در قدم اول تعریفی ساده از مدرک تحصیلی و بعد رده های مدرک تحصیلی را توضیح میدهم.

مدرک تحصیلی یا گواهی تحصیلی سندی است که پس از گذراندن و تکمیل کردن دوره‌های تحصیلیِ تعریف ‌شده که در هر دانشگاه صادر می‌شود و حاوی مشخصات شخص صاحب مدرک، مرجع صادرکننده، مشخصات رشته و تاریخ اخذ و غیره است؛ مانند:

مدرک تحصیلی دوره ابتدایی: پس از موفقیت در امتحانات کلاس ششم ابتدایی یا کلاس پنجم دوره قدیم

مدرک تحصیلی دوره متوسطه اول یا سیکل: پس از موفقیت در امتحانات کلاس نهم (سوم نظام قدیم) دوره متوسطه اول

مدرک تحصیلی دوره متوسطه دوم یا دیپلم: پس از موفقیت در امتحانات نهایی کلاس دوازدهم (سوم نظام قدیم) دوره متوسطه دوم

مدرک تحصیلی فوق دیپلم یا کاردانی

مدرک تحصیلی لیسانس یا کارشناسی

مدرک تحصیلی فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد

مدرک تحصیلی دکترا

مدرک تحصیلی فوق دکترا

در این قسمت سامانه استعلام مدرک تحصیلی را برای شما شرح می دهم اگر می خواهید با سامانه استعلام مدرک تحصیلی آشنا شوید با ما همراه شوید. سامانه استعلام مدرک تحصیلی یا گواهی تحصیلی سامانه ای است که برای کلیه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و سازمان هایی که قصد استعلام مدرک تحصیلی را دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، تمامی افراد می توانند با ورود به این سایت، از آخرین مدرک تحصیلی خود استعلام بگیرند. سامانه استعلام مدارک تحصیلی زیر نظر وزارت علوم راه اندازی شده است و خدمات آن به صورت کاملا رایگان به افراد ارائه می شود. با توجه به اهمیت خیلی زیاد سامانه استعلام مدرک تحصیلی، در اینجا قصد داریم شما را با این سامانه و محتویات مربوط به آن شامل راهنما ورود به سایت، استعلام مدارک تحصیلی برای استخدام و آخرین مدارک وزارت علوم با کد ملی آشنا کنیم.

معرفی سامانه استعلام مدرک تحصیلی

سامانه استعلام مدرک تحصیلی، سایتی است که به وسیله وزارت علوم و تحقیقات راه اندازی شده است و به افراد این امکان را می دهد که بتوانند مدارک خود را مشاهده کنند. از آنجایی که برای دانشگاه ها و بعضی از شرکت های دولتی و خصوصی، استعلام مدارک تحصیلی بسیار مهم است، این سامانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است که از این سامانه امکان دریافت استعلام مدرک دیپلم میسر نمیباشد و شما باید از سامانه دیگری استفاده کنید. سامانه استعلام مدرک تحصیل این امکان را فراهم کرده است که متقاضیان بتوانند به راحتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری به مراکز مربوطه و صرف وقت و انرژی، به صورت اینترنتی و غیر حضوری، اطلاعات مدارک تحصیلی خود را دریافت کنند و در مواقعی که به مدارک خود دسترسی ندارند بتوانند آن ها را مشاهده کنند. استفاده از این سامانه بسیار ساده می باشد و موجب سردرگمی افراد نخواهد شد.

با توجه به اینکه در حال حاضر، بسترهای مناسب برای ارائه خدمات غیر حضوری به کلیه دانشجویان داخل کشور فراهم شده است، وزارت علوم اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام سامانه استعلام مدرک تحصیلی کرده است. کلیه دانشجویانی که قصد دارند آخرین مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند، می توانند به سایت وزارت علوم وارد شوند و از آخرین مدرک تحصیلی خود استعلام بگیرند.

لازم به ذکر است که این سامانه تنها مختص دانشجویان نیست. بلکه تمامی افرادی که اطلاعات آن ها در ثبت احوال وجود داشته باشد و از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند، می توانند به این سامانه وارد شوند و مراحل مربوط به استعلام مدرک تحصیلی خود را انجام دهند.

همانطور که در اینجا توضیح داده شد، تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان می توانند به سامانه استعلام مدرک تحصیلی وارد شوند و مراحل مربوطه را انجام دهند. لازم به ذکر است که پس از ورود به این سامانه، لازم است که افراد اطلاعات خواسته شده را مطابق با شناسنامه خود وارد کنند تا سایت بتواند آن ها را شناسایی کند.

به این نکته توجه کنید که این سامانه بر اساس کد ملی اشخاص اطلاعات را نمایش می دهد و در حال حاضر اتباع خارجی امکان استعلام مدرک تحصیلی خود در این سامانه را ندارند.

امیدوارم این نوشته برای همراهان عزیز مفید واقع شده باشد.

کاربران گرامی می توانند از لینک استعلام مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند.